Na skraju wsi, między ul. Ks. Andrzeja Echausta a ul. Lipową, znajduje się grzebalny cmentarz parafialny założony w 1956 roku. Obecnie podzielony jest na siedem kwater. Żółtymi cyframi oznaczone zostały numery poszczególnych kwater.
Zarządcą cmentarza jest Parafia w Zębowie. Na terenie cmentarza obowiązuje regulamin
Każdy grób powinien mieć wskazanego prawnego opiekuna, który dokonał pochówku i jest dysponentem grobu-miejsca. Przypominamy, że po upływie 20 lat od pochówku, aby zachować prawo do miejsca-grobu należy wnieść opłatę prolongującą tzw. pokładne. Brak takiej prolongaty oznacza rezygnację z miejsca-grobu. Osoba rezygnująca z miejsca-grobu na cmentarzu zobowiązana jest do usunięcia na własny koszt wszelkich nagrobków i instalacji umieszczonych na grobie. Można dokonać także rezerwacji wolnego pustego miejsca na cmentarzu zgodnie z regulaminem.
Ekshumacji zgodnie z prawem dokonuje się:
Aby przenieść miejsce spoczynku zmarłego, należy złożyć wniosek do właściwego państwowego inspektora sanitarnego. Wniosek można otrzymać w najbliższej stacji sanitarno- epidemiologicznej. Przykładowy wniosek znajdziesz TUTAJ.
Prawo do złożenia wniosku mają następujący członkowie rodziny zmarłego:
Należy zaznaczyć, że jeżeli o ekshumacji nie decyduje sąd lub prokurator, konieczna jest zgoda wszystkich uprawnionych osób. Na wyjęcie zwłok z grobu muszą się więc zgodzić wszyscy członkowie najbliższej rodziny osoby zmarłej. Jeżeli wyniknie między nimi spór to jest on rozstrzygany przez sąd powszechny, który może zobowiązać do złożenia stosownego oświadczenia woli.
Do wniosku należy załączyć takie dokumenty jak akt zgonu, zgodę zarządcy cmentarza, na którym dokonać ma się ekshumacja oraz zgodę zarządcy cmentarza, na którym ponownie zostanie pochowany zmarły.
Państwowy Inspektor Sanitarny decyduje o przeprowadzeniu ekshumacji zwłok i nadzoruje jej przebieg. Właściwym dla cmentarza w Zębowie jest Inspektorat w Nowym Tomyślu.
Jak wygląda ekshumacja?
Ekshumacje zwłok przeprowadzane są w okresie od 16 października do 15 kwietnia, we wczesnych godzinach rannych. W szczególnych przypadkach Inspektor może dopuścić wykonanie ekshumacji w innym czasie niż określony powyżej przy zachowaniu ustalonych przez niego środków ostrożności.
Zwłoki osób zmarłych na choroby zakaźne, których wykaz ustala minister właściwy do spraw zdrowia, nie mogą być ekshumowane na prośbę rodziny, przed upływem 2 lat od dnia zgonu.
Jeżeli zwłoki lub szczątki ekshumowane są przed upływem 20 lat od dnia pochowania osoby, to wydobywane są wraz z trumną – trumny takiej się nie otwiera lecz umieszcza w szczelnej skrzyni, wybitej blachą. W sytuacji gdy ekshumacja ma miejsce po upływie 20 lat od dnia pochowania, wydobyte szczątki wraz z resztkami trumny umieszcza się w nowej trumnie.