Dyżury ministrantów

18.30                  Wojtek Grobys, Ksawery Kawała

8.00                    Filip Chwalisz, Mateusz Jabłoński

10.00 LINIE         Filip Minge, Marcel Jarnot, Mańczak Tomek, Maria Minge, Paulina Dulat

11.30                   Antek Kudełka, Kacepr Rosolski, Marcel Konieczny, Olek Konieczny, Olek Trzybiński, Franek Jarnut, Hubert Pilc

Wtorek               Antek K

Środa                  Marcel K., Franek J.

Czwartek            Wojtek G., Filip Ch., Dawid M.,

Piątek                 Ksawery K., Olek K.,Hubert P.

Kto to jest ministrant ?
Ministrant jest pomocnikiem przy sprawowaniu Mszy św. i podczas innych nabożeństw liturgicznych.

Samo słowo ministrant pochodzi od łacińskiego - ,,ministrare", co oznacza ,,służyć". Posługa ministranta związana jest nierozłącznie z miejscem jej sprawowania, a więc z kościołem. To tu ministranci są najbardziej widoczni - są ubrani w komże, kolorowe stroje albo białe alby przepasane cingulum. Asystując kapłanowi, pomagają w liturgii. W Polsce ministranci pozdrawiają się słowami "Króluj nam Chryste - zawsze i wszędzie."

Miejscem, gdzie ministranci przygotowują się do swojej posługi jest zakrystia. To tutaj każdy z nich ubiera się w strój ministranta. Tutaj także odmawia modlitwę przygotowując się do liturgii: Oto za chwilę przystąpię do ołtarza Bożego, do Boga, który rozwesela młodość moją. Do świętej przystępuję służby. Chcę ją dobrze pełnić. Proszę Cię Panie Jezu o łaskę skupienia, by myśli moje były przy Tobie, by oczy moje były zwrócone na ołtarz a serce moje oddane tylko Tobie.

W czasie swojej służby ministrant jest tym, który niesie znaki. Znakami tymi są przedmioty niezbędne w liturgii, które mają ludziom coś przekazać i wskazywać na inną, niebiańską rzeczywistość. Znakiem jest również sama postawa ministranta, na którego patrzą ludzie przebywający w kościele. Z jego postawy powinni brać przykład koledzy, bo ministrant to również ten, który pokazuje przez swoje służenie, że uczestniczyć w liturgii nie znaczy, jak w kinie albo przed telewizorem, słuchać i oglądać, lecz współdziałać i współtworzyć ją, czynnie się angażując. Taka postawa ministranta wskazuje na poprawne i właściwe uczestnictwo w liturgii wszystkich biorących w niej udział. Ministrant ma więc obowiązek świadczyć postawą!

Jeśli Jezus jest Twoim Przyjacielem - to nie zwlekaj dołącz do grona Jego bliskich współpracowników i uczniów.

Wspólnota ministrantów czeka na Was drodzy młodzi Przyjaciele!

Jakże było by pięknie gdyby wszyscy, od 3 kl szkoły podstawowej wzwyż, stanęli przy ołtarzu aby służyć Jezusowi !